Bądź na bieżąco z

Naszym Instagramem

9 powodów, dla których warto czytać

W dobie Internetu, komputerów, smartfonów i “szybkiego” trybu życia bardzo trudno jest powstrzymać się od surfowania w sieci. Media społecznościowe przyciągają kolejnymi nowościami, a komputery i smartfony umożliwiają oglądanie filmów, granie i czytanie krótkich treści na rozmaitych portalach. Brakuje nam czasu na chwilę odpoczynku z książką w dłoni. Choć czytanie książek to nie tylko relaks, to znacznie więcej…

1. Redukcja stresu

Czytanie uspokaja, ale przede wszystkim spowalnia bicie serca, dzięki czemu stajemy się zrelaksowani i wyciszeni.

2. Poprawa pamięci i koncentracji

To jedna z cenniejszych zalet czytania książek. Ćwiczymy nasz mózg poprzez zapamiętywanie imion bohaterów, ich charaktery, związki z innymi postaciami, całe wątki fabuły i wiele innych szczegółów dotyczących danej powieści. Książka daje nam kompletną historię, przez co jesteśmy bardziej zainteresowani i łatwiej się na niej skupiamy – wówczas ćwiczymy też naszą koncentrację.

3. Rozwój wyobraźni

Czytając tworzymy sobie w głowie wizualizację opisanych postaci, miejsca i wielu innych elementów fabuły. Dlatego też mamy możliwość zobaczyć to, czego nie widzi nikt inny. W zasadzie reżyserujemy przedstawiony w książce świat i “kręcimy” film we własnej świadomości. To właśnie często jest powodem rozczarowania, gdy po przeczytaniu książki oglądamy film nakręcony na jej podstawie.

4. Wzbogacenie słownictwa

Jedna z największych korzyści płynących z czytania! Czytając często musimy zmierzyć się z trudnymi wyrazami czy nieznanymi nam słowami. Przy okazji szukania ich znaczenia, nabywamy nowe możliwości językowe. Dzięki temu zasób naszych słów staje się bogatszy.

5. Poszerzanie wiedzy

Nie chodzi tutaj o czytanie encyklopedii, choć to niewątpliwie ogromne źródło wiedzy. 🙂 Okazuje się, że powieści, dramaty i inne gatunki literackie również mogą nas uczyć, bo przekazują nam różne złote myśli i cenne uwagi. Historie napisane w książkach mogą być przestrogą w naszym codziennym życiu. Na rynku dostępnych jest także wiele poradników i książek psychologicznych. Tego typu książki mogą rozwiać nasze wątpliwości, a nawet pomóc rozwiązać różne problemy. Są świetnym materiałem przekazującym wiedzę. Wniosek jest jeden – im więcej czytamy, tym więcej wiemy!

6. Inspiracja

Postaci z książki, jej fabuła i mogą stanowić dla nas cenne źródło inspiracji. Stajemy się otwarci na sztukę, a przy tym sami mamy chęć do tworzenia.

7. Większa wrażliwość na sztukę

Mówi się, że ludzie regularnie czytający książki chętniej odwiedzają muzea i częściej uczestniczą w koncertach. Poprzez rozwój wyobraźni i czerpanie inspiracji z książek stają się bardziej otwarci na sztukę – sami malują, fotografują, a nawet sami piszą.

8. Zabijanie nudy

To banalny powód, ale jakże przyjemny! Wyobraź sobie, że za oknem jest szaro, zimno i deszczowo… Przy takiej pogodzie trudno jest spędzać czas na świeżym powietrzu, pójść na spacer czy zmotywować się do uprawiania sportu. Wtedy na pomoc przychodzi książka. 🙂 Wystarczy wygodny fotel, kubek gorącego napoju i dobra lektura. Nie jest jednak tak, że czytaniu sprzyja wyłącznie zła aura. Ciepłe i słoneczne dni również możesz poświęcić na czytanie. Przyjemnie jest usiąść na tarasie lub w ogrodzie, a może nawet na ławce w parku z dobrą książką w rękach.

9. Satysfakcja

Chyba każdy z nas czuje się dumny, kiedy słyszy o pozycjach, które sam przeczytał. Sięgając po bestsellery i kultowe powieści mamy możliwość prowadzenia rozmów na ich temat. Będąc bliżej kultury stajemy się też bardziej otwarci i wrażliwi na piękno. Dbamy przy tym o swój duchowy rozwój i tym samym czujemy się lepiej.

 

 

Znasz już 9 największych korzyści płynących z czytania, dlatego też warto z nich skorzystać! Wybierz książkę dla siebie.

zdjęcia: stara-szkola.com

Dodaj komentarz

PREVIOUS POSTNEXT POST